کفش طبی چیست و چه مزایایی دارد؟ این کفش برای چه کسانی مناسب است؟ آس کلینیک، عرضه کننده انواع کفش طبی، به معرفی کفش های طبی در این مطلب می پردازد.

پوشیدن یک جفت کفش مناسب کمک می کند که از پاهای خود که حکم قلب دوم بدن را دارند محافظت کنید. کفش های مناسب در بهبود روند راه رفتن شما تاثیر می گذارند و از درد و فشاری که قرار است به پا وارد شود، جلوگیری می کنند. با پوشیدن کفش های مناسب می تواند یک زندگی سالم و شاد را تجربه کنید. بیشتر مردم از مشکلات مربوط به پا مثلا پا درد و ... گلایه می کنند اما بخش مهمی از مشکلاتی که با آن ها مواجه می شوند، مربوط به کفش های نامناسبی است که استفاده می کنند. اگر یک جفت کفش مناسب بخرید و استفاده کنید، از بسیاری از مشکلات مربوط به پا و اختلالاتی که قرار است در آینده گریبان گیرتان شوند، جلوگیری می کنید. از آن جا که کفش در سبک زندگی افراد تاثیر زیادی دارد، کارشناسان و تولیدکنندگان موفق به ساخت انواع کفش طبی شدند. اما کفش طبی چیست و چه نکاتی را باید در خرید آن رعایت کنیم؟ هر آنچه باید در مورد کفش های طبی بدانید را در این مطلب به شما خواهیم گفت.

کفش طبی چیست؟

اگر از کفش خوبی استفاده کنید، این کفش موجب اصلاح رشد و حالت بدن تان می شود و قابلیت های حرکتی بدن تان را بهبود می بخشد و دردهای مربوط به پا را از بین می برد. اگر بتوانید کفش های مناسبی بخرید، حتی اگر بنا به آموزش های غلط و ... نحوه راه رفتن تان صحیح نیست، با استفاده از این کفش ها می توانید به صورت اصولی و مناسب راه بروید. انواع کفش طبی جزو مناسب ترین کفش هایی هستند که می توانید از آن ها برای بهتر راه رفتن و کمک به سبک زندگی بهتر استفاده کنید.
وقتی برخی از مردم اسم کفش طبی را می شنوند فکر می کنند که این کفش فقط مخصوص سالمندان و افراد مسن است. این باور اشتباه باعث می شود تا عده زیادی از دردهای مربوط به پا و عضلات آن رنج ببرند. در حالت کلی اگر پاهایتان در شرایط مطلوبی به سر نمی برند و پای شما عملکرد خوبی ندارد، باید از کفش طبی استفاده کنید تا این مشکلات از بین برود. در واقع کفش های طبی برای همه سنین طراحی و تولید می شوند و شما باید با توجه به مشکلاتی که در قسمت پا دارید، اقدام به خرید این کفش ها نمایید.
انواع کفش طبی دارای کفی های متحرکی هستند که در صورت تعویض کفش می توانید از این کفی ها در کفش های جدید خود استفاده کنید. در واقع تولیدکنندگان این کفش را بر اساس مشکلاتی که شما در قسمت کف پا دارید طراحی و تولید می کنند تا کم کم به بهبود و روند درمان تان کمک کنند. کفش های طبی مدل های مختلفی دارند، مثل شما می توانید کفش هایی با پهنای زیاد بخرید تا از بروز هرگونه درد و ناراحتی در قسمت پا جلوگیری کنید.

 

اهمیت استفاده از کفش طبی

پا ممکن است دچار مشکلات مختلفی شود و استفاده از کفش نامناسب فقط شرایط را بدتر می کند. مثلا کسانی که بونیون دارند، در صورتی که از کفش نامناسبی استفاده کنند، ناراحتی و درد پاشان تجدید می شود. آن ها باید از انواع کفش طبی استفاده نمایند چرا که این کفش ها به نحوی طراحی می شوند که فضای مناسبی برای بونیون پا دارند و مشکلی از این بابت برای افراد به وجود نمی آورند. اگر به غیر از بونیون اختلالات دیگری در قسمت پا دارید، باز هم باید از کفش های طبی استفاده کنید چرا که کارشناسان این کفش ها را با توجه به مشکلات و اختلالات مختلف پا تولید می کنند.
اگر می خواهید در هنگام راه رفتن راحت باشید و احساس خوبی از پیاده روی هایتان به دست بیاورید، تنها راه حل استفاده از کفش های طبی است. کفش های معمولی ساختار مناسبی ندارند و بعد از کمی قدم زدن، مشکلات مختلفی مثل پا درد برایتان ایجاد می کنند. اما کفش های طبی اینطور نیستند و در هنگام استفاده از آن ها حس خوبی دارید. تولیدکنندگان بیشتر از هر قسمت کفش، به بخش کفی آن اهمیت می دهند چرا که کفی پا در ارتباط با زمین است و باید به خوبی از پا محافظت نماید. کفی این کفش ها موجب راحتی هر چه بیشتر پاهای شما می شود و در هنگام راه رفتن اذیت تان نخواهد کرد.
یکی از ویژگی های مهم انواع کفش طبی که شما را مجاب می کند از آن ها استفاده کنید، قابلیت جذب ضربه است. این کفش ها از آسیب دیدن پا بر اساس ضربات مختلف به خوبی جلوگیری می کنند و با جذب ضربه، مانع از آسیب دیدن پا می شوند. در حالت کلی اگر پاهای سالمی دارید باید با خرید کفش های طبی از بروز هرگونه درد و ناراحتی یا اختلالات مختلف در پاهای خود جلوگیری کنید و اگر پاهایتان ناراحت است و اختلالات مختلف پا گریبان گیرتان هستند، باید از کفش های طبی استفاده کنید تا به مرور زمان مشکلات تان از بین بروند.

انواع کفش طبی مناسب چه افرادی است؟

عده زیادی از مردم از کفش های نامناسبی استفاده می کنند که فقط موجب ناراحتی پاهایشان می شوند. این کفش ها هیچگونه تناسبی با پای افراد ندارند و گاهی به قدری ناراحت کننده هستند که موجب بروز مشکلات پوستی و بدنی هم می شوند. از آن جا که کفش طبی قابلیت تنفس بیشتری به پا می دهد و استفاده و پوشیدن آن نسبت به سایر کفش ها راحت تر است، برای همه مردم پیشنهاد می شود. اما کسانی که باید حتما به فکر خرید کفش طبی باشند و از کفش های معمولی استفاده نکنند، موارد زیر هستند:
• کسانی که عمل جراحی پا انجام می دهند
• کسانی در قسمت مچ یا کف پای خود تورم دارند
• کسانی که به بیماری پلانتار فاسیا یا التهاب رباط کف پا دچار هستند
• کسانی که کف پایشان صاف است یا کسانی که دچار افتادگی در قسمت قوس کف پا هستند
• کسانی که انگشت چکشی دارند
• کسانی که بونیون دارند
• افرادی که به خار پاشنه دچار هستند
• کسانی که آرتروز دارند
• کسانی که به بیماری دیابت دچار هستند
• کسانی که درد پا دارند
• کسانی که پاهای بزرگی دارند
• کسانی که پاهای بسیار باریکی دارند
• کسانی که سینه پایشان بزرگ است
وقتی که به پزشک ارتوپدی مراجعه می کنید، او به بررسی پای شما می پردازد. اگر مشکلاتی در قسمت پا وجود داشت و یا استخوان های قسمت پای شما با هم تناسب نداشتند، پزشک توصیه می کند که حتما از کفش های طبی استفاده کنید. در واقع اگر در هنگام راه رفتن احساس خوشایندی ندارید و در قسمت پا ناراحت هستید، باید اقدام به خرید کفش طبی کنید تا مشکلات راه رفتن را به حداقل برسانید.
مزیت های استفاده از انواع کفش طبی
پا قلب دوم انسان است و بارها این جمله را از رسانه ها می شنوید. اهمیت سلامت پا درست به اندازه اهمیت سلامت قلب شماست و اگر کوچکترین آسیبی به پاهایتان وارد شود، باید هزینه های زیادی بپردازید تا پاهایتان دوباره مثل روز اول شوند. کوچکترین مشکل در قسمت پا باعث ایجاد اختلال در تمام بدن می شود. اگر از یک جفت کفش طبی مناسب استفاده کنید، از روز بسیاری از مشکلات جلوگیری خواهید کرد.
در زیر به ذکر مهمترین مزیت های کفش طبی می پردازیم:

محافظت از پا

اگر از کفش نامناسبی استفاده کنید، به سلامت پا اهمیت ندهید و با هر کفش نامناسبی راه بروید، پس باید منتظر عواقب جدی این کار مثل بیماری های پلانتار فاسیا یا صافی کف پا باشید. باید بدانید که این بیماری ها دردهای زیاد برایتان به همراه می آورند و سبک زندگی تان را با اختلال روبرو خواهند کرد. کنار آمدن با این دردها مشکل است چرا که شما توانایی حرکت کردن تان را هم به مرور از دست می دهید.
شما می توانید با خرید کفش طبی مناسب از پاهای خود در برابر عوامل آسیب زا مختلف محافظت کنید. ساختار کفش طبی به گونه ای است که از انحنای پا و دیگر نقاط آن به خوبی محافظت می کند. این کفش ها با کفی مناسب موجب جلوگیری از ایجاد مشکل و اختلال در قسمت پا می شوند و به سلامت هر چه بیشتر آن کمک می کنند. اگر هم دچار اختلالاتی که گفتیم شدید، شما می توانید با خرید کفش طبی از رشد آن ها جلوگیری کنید و کم کم پای خود را به روز اول بازگردانید.

مدل کفش طبی

بهبود گردش خون و کاهش دردهای عصبی

از آن جا که پا در کفش های طبی آزاد است و فضای بیشتری در اختیار دارد، دچار مشکلات مختلف نمی شود و گردش خون در آن جریان خواهد داشت. اگر دردهایی دارد که به عصب پا ربط دارند، حتما از کفش های طبی استفاده کنید چرا که این کفش ها هرگونه درد را که مربوط به عصب پا هستند کاهش می دهند و در نهایت موجب ایجاد احساسی خوشایند در شما خواهند شد.

کاهش درد پا

هر فرد معمولی در طی روز به صورت متوسط 10 قدم بر می دارد. حالا فرض کنید که شما قدم هایتان را با کفش نامناسبی بر میدارید، چه اتفاقی می افتد؟ در قسمت پا احساس درد خواهید کرد و این درد روز به روز افزایش پیدا می کند. شما می توانید با خرید کفش طبی از هرگونه درد در قسمت پا خود جلوگیری کنید. کسانی که شغل شان مربوط به راه رفتن است و باید ساعت ها در خیابان ها قدم بزنند بیشتر از همه باید به فکر خرید کفش طبی باشند چرا که کفش های معمولی برای این افراد به هیچ وجه مناسب نیست. راه رفتن زیادی برای آن ها منجر به بروز درد در قسمت پا می شود و کفش های معمولی به جای کاهش درد، آن را افزایش می دهند.
کفش های طبی در قسمت پنجه با به گونه ای طراحی می شوند که فضای خوبی در اختیار پنجه ها قرار دهند و در واقع پنجه ها با این کفش ها به هم فشار وارد نمی کنند. این در حال است که کفش های معمولی شاید در قسمت پنجه به خوبی طراحی نشوند و موجب فشرده شدن پنجه ها به هم گردند.
ساختار کش های طبی باعث می شود تا پاها در دو طرف ساییده نشوند و از آن جا که پاشنه مناسبی دارند، باعث می شود تا پاشنه پا هم در قسمت بالا قرار بگیرد و در صورت برخورد با زمین ساییده نشود. در حالت کلی این کفش ها برای کسانی که فعالیت جسمی زیادی در طی روز دارند مناسب هستند و موجب کاهش درد پاهای آن ها می شوند. همچنین کسانی هم که پیاده روی زیادی در طول روز ندارند، می توانند با استفاده از این کفش ها از بروز هرگونه درد در قسمت پا جلوگیری کنند.

از بین رفتن مشکلات پا

اگر درد زیادی در قسمت کف پا احساس می کنید، شاید این دردها ناشی از قوس و بد فرمی کف پای تان باشند. مشکل اینجاست که اگر به فکر درمان و بهبود نباشی، این دردها روز به روز بیشتر و بیشتر می شوند تا جایی که تحمل آن ها سخت و دشوار خواهد بود. این دردها گاهی تا جایی پیش می روند که برای از بین رفتن شان باید جراحی کنید. با استفاده از کفش طبی می توانید مشکلات پا را از بین ببرید یا دردهای آن را به حداقل برسانید. با وجود این کفش دردها و آسیب های پا و استخوان ها به مرور زمان کاهش می یابند.
در واقع ساختار پا بافتی نرم دارد و ممکن است خیلی زود آسیب ببیند. شما باید از کفشی استفاده کنید که به خوبی از این بافت در برابر عوامل آسیب زا مراقبت کند. اگر از کفش طبی زنانه استفاده کنید، نه تنها درد پاهایتان به مرور زمان از بین می روند بلکه مشکلاتی مثل قوس کف پا نیز در صورت استفاده مداوم از این کفش ها برطرف خواهند شد. حتی اگر مشکلات پای تان از بین نروند، با استفاده از کفش های طبی از بروز اختلالات جدی و آسیب زا در آینده پیشگیری می کنید.

کفش طبی

بهبود توانایی حرکتی

اگر به درد پاهای خود اهمیت ندهید و مشکلات مربوط به پا را جدی نگیرید، روز به روز دردتان بیشتر می شود و شما توانایی حرکتی تان را به مرور از دست می دهید. کاهش توانایی حرکتی تاثیر نامطلوبی بر سبک زندگی تان می گذارد چرا که دیگر مثل قبل نمی توانید به راه رفتن پردازید و مجبور به نشستن در خانه خواهید بود. اختلالات مختلفی در پا می تواند منجر به کاهش توان حرکتی شوند که در زیر به مهمترین شان اشاره می کنیم:
• پلانتار فاسیا
• انگشت چکشی
• خار پاشنه
• بونیون
این اختلالات درد زیادی در حین راه رفتن به وجود می آورند و در نتیجه توانایی حرکتی تان را به حداقل می رسانند. اگر از انواع کفش طبی استفاده کنید، به کاهش دردها کمک می کند و به مرور زمان توانایی حرکتی تان بازیابی می شود. این کفش ها یک یار قوی و قدرتمند در کنار شما برای نفوذ بر مشکلات پا هستند. کفش های طبی مشکلاتی که کفش های معمولی به وجود می آورند را ندارند و به مرور زمان با مراقبت از پای شما کمک تان می کنند که توانایی حرکتی تان را به دست آورید.

تفاوت های کفش معمولی با طبی

تفاوت های زیادی بین انواع کفش طبی با کفش های معمولی وجود دارد. این تفاوت هاست که باعث می شوند این کفش ها از پاهایتان بهتر مراقبت کنند. در زیر به بعضی از مهمترین تفاوت هایی که بین کفش های معمولی و طبی وجود دارد اشاره می کنیم:
• کسانی که دچار اختلالات مختلف پا مثل پا چنگالی هستند، در استفاده از کفش های معمولی به مشکل بر می خورند. در واقع افرادی با پای چنگالی نیاز به کفش هایی با فضای عمودی زیاد نیاز دارند که کفش های معمولی چنین ساختاری ندارند. اگر شما از این اختلال یا اختلالات مشابه رنج می برید، می توانید از انواع کفش طبی استفاده کنید
• پوشیدن برخی از کفش های معمولی سخت و دشوار است و راه رفتن با آن ها باعث ایجاد محدودیت در توانایی حرکتی افراد می شود. کفش های طبی با توجه به ساختار مناسب و قوی شان هیچ سختی و دشواری برای پوشیدن ندارند و راه رفتن با آن ها برایتان هیچ گونه محدودیتی ایجاد نخواهد کرد
• کفش های معمولی بدون توجه به نوع پا فرد تولید می شوند اما کفش های طبی دقیقا مطابق با ساختار پای افراد تولید می شوند و به همین دلیل از ساییده پا و مشکلاتی این چنینی جلوگیری می کنند
• کفش های معمولی به خوبی از پاشنه پا در برابر ضربات مختلف و سایر عوامل آسیب زا محافظت نمی کنند اما کفش های طبی با مراقبت کافی از پاشنه پا موجب عدم بروز اختلال و مشکل در آن می شوند
• در ساختار کفش های ساده معمولا به بافت قسمت میانی و خارجی کفش اهمیت نمی دهند و آن ها را با معمولی ترین مواد تولید می کنند، اما قسمت بیرونی و داخلی فش های طبی بافتی نرم و مناسب دارند که از ساییده شدن پا جلوگیری می کنند و مانع بروز هرگونه مشکل مشابه در پا خواهند شد
• پاشنه انواع کفش طبی از اتیلین وینیل استات تولید می شود و به سمت بالا است و در نهایت منجر به ایجاد مشکلات کمتر در قسمت پا می شود. این در حالی است که کفش های معمولی پاشنه پا را به سمت زمین نزدیک می کنند و احتمال برخورد ضربه با پا در این کفش ها بالا می رود.

نکات مهم برای خرید کفش طبی

اگر قصد خرید کفش طبی مردانه  دارید، به نکات مهمی که در ادامه مطرح می کنیم توجه کنید. این نکات کمک تان می کنند تا مناسب ترین کفش طبی را برای خودتان بخرید.
• لژ کفش های طبی برای خانم ها 2 تا 3 سانتی متر است
• لژ کفش های طبی برای آقایان حدود 2 سانتی متر است
• از آن جا که مهم است در هنگام استفاده از کفی و پا کردن کفش، پا از کفش ها بیرون نیاید، پس باید قسمت پشت کفش های طبی بلند طراحی شوند تا از بروز چنین مشکلی جلوگیری شود
• قسمت پنجه در کفش های ساده معمولا با دقت خاصی طراحی نمی شود و موجب فشرده شدن انگشت ها می شود. این مشکل باعث بروز اختلالات مثل هالوکس والگوس و بدشکلی انگشتان پا می شود. برای جلوگیری از این موضوع دقت کنید حتما کفش طبی ای که می خرید در قسمت پاشنه فضای مناسبی برای انگشت های به وجود آورد
• کفش های طبی با جنس چرم نسبت به سایر کفش های طبی اولویت دارند چرا که خود چرم نیز برای بدن مزیت هایی به همراه دارد
• کفش هایی که دارای زبانه دارند بخرید چرا که این کفش های فضای خوبی به پا می دهند و برای آن مشکلی به وجود نمی آورند
• انواع کفش طبی بندی نسبت به سایر کفش های طبی مناسب تر هستند چرا که می توان بر اساس حالت پا آن ها را تنظیم کرد

خرید کفش طبی

ترفندهای خرید کفش طبی

در قبل نکاتی برای خرید کفش طبی گفتیم که حتما باید از آن ها مطلع باشید اما حالا ترفندهایی به شما آموزش می دهیم که بر اساس آن ها می توانید مناسب ترین کفش طبی بازار را برای خود بخرید. به ترفندهای زیر در هنگام خرید کفش طبی دقت کنید:
• برندها کفش های خود را در سایزهای مختلفی تولید می کنند. مثلا کفش یک برند با سایز 40 به پای شما می خورد، شاید اگر کفشی از یک برند دیگر تهیه کنید که سایز آن 40 است، به پای تان نخورد و پایتان را اذیت کند. به همین دلیل در هنگام خرید حتما کفش ها را بپوشید و به اعداد و ارقامی که به عنوان سایز روی کفش درج می شود اکتفا نکنید
• هنگام خرید کفش طبی حتما کفش ها را پا کنید و اندکی با آن ها راه بروید. فراموش نکنید که هدف اصلی از خرید کفش طبی سلامت پا است و اگر سایز و ابعاد آن مناسب پای تان نباشد، مشکلات زیادی برایتان به وجود خواهد آورد
• کفش هایی را بخرید که تطابق زیادی با فرم پای شما دارند. هر چند تطبیق پذیری یک کفش با فرم پا بیشتر باشد، سلامت پا هم بیشتر حفظ می شود
• از امتحان کردن کفش های طبی مختلف سر باز نزنید. حتما مدل های مختلف را تست کنید و ابعاد مختلف کفش ها را پا نمایید تا نهایت بتوانید مناسب ترین کفش را برای خود بخرید
• به قسمت سینه کفش ها دقت کنید و مراقب باشید که حتما با قسمت سینه پاهایتان هم اندازه باشند
• چنانچه قصد استفاده از کفی طبی را دارید، پس باید کفش هایی بخرید که بزرگ هستند و فضای مناسب برای قرار گرفتن کفی طبی را دارند
• هدف تان از خرید کفش را مشخص کنید! مثلا اگر برای فعالیت های ورزشی قصد خرید کفش طبی دارید، باید حتما کفش هایی متناسب با نوع فعالیت تان بخرید. هر فعالیتی که دارید، کفش باید با آن تطبیق پیدا کند تا سلامت پا را حفظ نماید

آس کلینیک، عرضه کننده انواع کفش طبی

شاید برخی از مردم به دلیل ظاهر کفش های طبی که می بینند از خرید آن ها صرف نظر کنند اما باید بدانید که مراکز هستند که با عرضه انواع کفش طبی در طرح ها و رنگ های مختلف، محدودیت تان در انتخاب را از بین می برند و شما می توانید کفشی مطابق با خواسته تان بخرید. آس کلینیک یکی از مجموعه های فعال در زمینه عرضه و فروش کفش های طبی است. قیمت کفش طبی در این مجموعه مقطوع و مقرون به صرفه است و شما می توانید با پرداخت کمترین هزینه، مناسب ترین کفش طبی را برای خود بخرید.